Japon Uçurtmaları PDF Yazdır e-Posta
Ferruh Bayşu tarafından yazıldı.   

Japoncada uçurtmaya "dako" denmektedir. Dako aynı zamanda ahtapot anlamına da gelmektedir. Jaopnya'ya ilk uçurtmanın Çin ve Kore yollarını izleyerek Nara döneminde m.s. 645-794) geldiği sanılmaktadır.

MALZEME

Çerçeve:Japonya'da kasım ve ocak ayları arasında hasat edilen bambu uçurtmanın çerçevesini oluşturan ana malzemedir. Bambudan devasa uçurtmalar yapılabilceği gibi aynı bambu dilimlenerek kullanıldığı zaman 4-5cm ebatlarında minyatür uçurtmalar da yapılabilir.

Kağıt:
Birçok klasik Japon uçurtması kozo yada mitsumata bitkilerinden el emeği ile üretilen  washi kağıdından yapılır. Washi kağıdı birçok modern kağıtta kullanılan kısa ve sert elyaflara nazaran çok daha uzun ve yumuşak, dikey ve yatay elyafları sayesinde inanılmaz derecede sağlam bir malzemedir. Yeni nesil uçurtmacılar ise yeni teknoloji Tyvek ve ripstop naylon kullanmaktadır.

Boya:
Parlak ve keskin renklerinden dolayı suyla karıştırılmış kuru renk pigmentler kullanılır. Boya kağıda çok hızlı nüfuz ettiği için öncelikle sumi-e (bir çeşit mürekkep) yada hanga uygulanmaktadır. Ayrıca desenin hatlarını belirlemek için de yağ ile dış hat çizgisi uygulanabilmektedir.

UÇURTMA ÇEŞİTLERİ

Birçok japon Japon uçurtmasının ismi iki kelimeden oluşmaktadır. Genelde ilk kelime uçurtmanın hangi bölgeye ait olduğunu göstermekte ikinci kısım ise uçurtmanın ismini (Sanjo Rokkaku gibi) yada Japoncada uçurtma anlamına gelen dako (Edo Dako gibi) kelimesini kapsamaktadır.


buka-dako (SHIZUOKA)

Buka bir avcı uçurtmadır. Çeşitli boyutlarda ve çeşitli en-boy oranlarında olabilir. Uçurması beceri ve deneyim gerektiren bir uçurtmadır.


Edo-dako (TOKYO)

Edo, Tokyo'Nun eski ismidir. Günümüzde en dekoratif Japon uçurtmalarından biridir. Birçok tarihi ve geleneksel Japon karakteri bu uçurtmanın üzerine desen olarak uygulanmaktadır.
Denge ipleri ise havadaki görüntüsüne ayrı bir güzellik katmaktadır. Toplam 14 dengesi olan uçurtmanın her bir denge ipi boyunun 20-25 katı olabilir. Yani 2 metrelik bir edo uçurtmada toplam 700 metre kadar denge ipi olabilmektedir.


Suruga (SHIZUOKA)

İlk olarak 400 yıl kadar önce bir savaş zaferini kutlamak için uçurulduğu yazmaktadır. Her iki tarafındaki birer çıkıntı ile dikkat çekmektedir. Bu parçalar alt parçanın kesiminden artan parçalardan yapıldığı için uçurtmayı tek bir dikdörtgen kağıttan yapmak mümkündür.


Sode-dako (CHIBA)

Bu uçurtmanın şekli Japon kimonosuna benzemektedir. Sode Japonca da kimono kolu anlamına gelmektedir. Stabil uçabilmesi için kuvvetli rüzgarlara ihtiyaç duyar. Ayrıca yeni doğan erkek çocukların ileride sağlıklı ve mutlu olması için uçurulur.


abu-dako (NAGOYA)

 


Machijirushi (HAMAMATSU)

Japonca da Machi "kasaba", jirushi de "sembol" anlamına gelmektedir. Bu uçurtma bir anlamda kasabanın sembolüdür. Hamamatsu bölgesinde, mayıs ayında yapılani festivale bu bölgedeki 160 dan fazla kasaba katılır.


Michinokutenbata (SENDAI)

 


managu (AKITA)

 


Rokkaku (SANJO)

Rokkaku japonca da altıgen anlamına gelir. Basitliği, dengeli ve çok güzel uçuş karakteri ile japon uçurtmalar arasında en ünlüsüdür. Dengesi ile biraz oynandığında avcı uçurtma karakteri gösterir. Avcı savaşları gibi ayrı bir Rokkaku savaşı vardır.


Shirone-dako (SHIRONE)

 


Tsugaru (AOMORI)

Adını bulunduğu Tsugaru bölgesinden alır. Diğer japon uçurtmalrından faklı olarak bambu yerine ahşap çıtadan yapılır. Üzerine yapılan süslemeler japon uçurtmalar arasında en göz alıcı olanlardandır.


yakko-dako (TOKYO)

Görünüşünden dolayı çok popüler bir uçurtmadır. Uçurması çok zor olduğu için çocuklar 3-4metre uzunluğunda kuyruk ekler.